Tolerancja we współczesnym świecie | wos.org.pl
start.png
onas.png
polecamy.png
kursy.png
matura.png
kontakt.png
Wiadomości
Sprawdzony sposób na zdanie matury z WOS-u

 
Materiały na e-mail
Ściągnij omówione tematy na nową maturę z WOS-u (za darmo)

Email
Imię
 
Tolerancja we współczesnym świecie PDF Drukuj Email
Na początku pragne się skupić nad samą istotą tolerancji. Czym jest ona dla nas? Według słownika wyrazów obcych tolerancja to cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności.

Czy we współczesnym świecie istnieje granica tolerancji? Czy potrafimy ją sobie wyznaczyć? Czy jesteśmy tolerancyjni jako ludzie, jako naród, jako cywilizacja ? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że tolerancja to świadomość, że każdy człowiek ma pewne prawa, w tym prawo do wolności myśli i przekonań? Te, jak również setka innych pytań dotykają nas wszystkich.

Ze wszystkich stron wysłuchujemy, że państwo, naród, kraj powinno otwarcie akceptować wszelką inność nie zważając na poprawność etyczną, a czasem nawet prawną. Wraz z tolerancją nie powinniśmy pozbywać się swoich poglądów i idei, czasem sprzecznych z założeniami wolnego świata.

Ale czy bylibyśmy w stanie tolerować, nowych sąsiadów, którymi zostaliby Arabowie czy afro-amerykanie? Czy moglibyśmy się pogodzić z legalizacją związków homoseksualnych i możliwością posiadania dzieci przez te osoby? Odpowiedzmy sobie w duszy na te pytania. Przecież każdy z nas ma prawo do prywatnego zdania i nie musimy pochwalać czyjejś postawy jeśli nie odpowiada naszym przekonaniom, ale to nie oznacza, że mamy prawo do osądzania innych, bowiem to nie kolor skóry, religia czy orientacja seksualna decyduje o tym, że ktoś jest złym lub niewartościowym człowiekiem.

Tolerancja jest drogą do pokoju, nawet już nie w formacie światowym, ale przede wszystkim w obrębie własnego domu, miasta, najbliższego otoczenia. Otwartość umysłu jest jedyną metodą, by w naszym zachowaniu nie kierować się uprzedzeniem albo niewiedzą i unikać błędów. Każdy z nas chce żyć własnym życiem, sam dokonywać wyborów, być przez innych szanowany albo chociażby tolerowany. Oczekujemy od innych takiej tolerancji, byśmy mogli realizować swoje plany, osiągać cele nawet wtedy, gdy nie rozumieją oni, dlaczego zamierzenia te są dla nas ważne. Chcemy, by takie reguły obowiązywały w świecie, w którym żyjemy, musimy zgodnie z nimi traktować innych.. Może działania prowadzone w tym kierunku doprowadzą kiedyś do pozornego paradoksu: całkowitego braku tolerancji dla ludzi nietolerancyjnych.

Mimo wszystko sądzę, iż we współczesnym świecie tolerancja jest powszechna, większość ludzi akceptuje cudze poglądy, inne wyznania czy orientacje seksualną. Dziś nie tylko w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej występuje dużo mniejszości narodowych, ale także w Polsce, dlatego nie dziwi nas widok ludzi innego wyznania czy koloru skóry, poza tym wiele zależy od tego w jaki sposób wychowywani są najmłodsi. Gdy wpaja się im nieufność i nienawiść nie ma się co dziwić, że zauważalne są przejawy nietolerancji. Aby całkowicie się jej pozbyć należy traktować innych tak, jak samemu by chciało się być traktowanym.

Autor: Anna Bandura
 
? poprzedni artykuł   następny artykuł ?
? ? biuro(at)www.wos.org.pl - Polityka prywatności

Angielski Geografia Ciąża Rosyjski Projektowanie stron Joomla Warszawa