Organizacje terrorystyczne | wos.org.pl
start.png
onas.png
polecamy.png
kursy.png
matura.png
kontakt.png
Wiadomości
Sprawdzony sposób na zdanie matury z WOS-u

 
Materiały na e-mail
Ściągnij omówione tematy na nową maturę z WOS-u (za darmo)

Email
Imię
 
Organizacje terrorystyczne PDF Drukuj Email

Al Kaida

Jej twórcą i przywódcą jest saudyjski biznesmen branży budowlanej Osama ben Laden, a najgłośniejszą akcją atak samolotów z terrorystami na pokładzie na WTC i Pentagon we wrześniu 2001 r. Al Kaida to terrorystyczny kartel, przystępują do niego inne islamskie organizacje terrorystyczne. Jej komórki wykryto m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.

IRA (Irlandzka Armia Republikańska).

Jej celem jest odłączenie Północnej Irlandii od Wielkiej Brytanii. W zamachach organizowanych przez IRA zginęło około 3,2 tys. osób. IRA nigdy nie atakowała obcokrajowców - turystów w Irlandii.

ETA (Kraj Basków i Wolność)

Domaga się oderwania od Hiszpanii i Francji Kraju Basków. W 1998 r. ogłosiła rozejm, który spowodował ograniczenie działania. ETA deklaruje niemal co rok, że celem mogą być turyści przyjeżdżający do Hiszpanii, ale do tej pory nie atakowała ich.

RAF

Frakcja Czerwonej Armii, jedna z najsłynniejszych lewackich organizacji terrorystycznych. Założona w 1970 r. przez Andreasa Baadera, Gudrun Ensslin i dziennikarkę Ulrikę Meinhof. Po odbiciu przez niemieckie siły bezpieczeństwa porwanego przez związanych z RAF Palestyńczyków samolotu Lufthansy w Mogadiszu założyciele grupy popełnili samobójstwo. W 1998 r. RAF przestała istnieć.

Włoskie Czerwone Brygady

Rozpoczęły działalność w 1970 i były największą lewacką organizacją terrorystyczną. Wsławiły się zamordowaniem w 1978 r. byłego premiera Aldo Moro i wieloma zamachami bombowymi.

Francuski FLNC (Front Wyzwolenia Korsyki)

W latach 90. przeprowadził serię zamachów, m.in. na merostwo w Bordeaux. W 1998 r. zamordował prefekta Korsyki Claude'a Erignac. Rok później ruch rozbiła policja francuska.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny

Założona w 1964 r. przez Jasera Arafata. Ten wielokrotnie potępiał zamachy w Izraelu, ale przeprowadzały je często związane z OWP Brygady Męczenników al Aksa.

Hamas

Czyli "Zapał", odwołuje się do islamu jako źródła prawa. Od 1988 roku głosi dżihad - wojnę z Państwem Izrael. Władze izraelskie obwiniają Hamas o zabójstwo około 900 osób.

Egipskie Bractwo Muzułmańskie, Islamski Dżihad, Talaa al Islamija

Celem jest prozachodnie państwo islamskie, egipscy intelektualiści popierający Zachód, dziennikarze, nauczyciele. Atakują też turystów (od 1992 r. zginęło ich przeszło 100, w tym 57 w największym zamachu w Luksorze w 1997 r.).

Tamilskie Tygrysy

Prowadzą wojnę domową o utworzenie państwa na północy Cejlonu. W 1991 zamordowali premiera Indii Rajiva Gandhiego. W 1997 wysadzili Bank Centralny i Centrum Handlu w Colombo (zginęło łącznie ponad 100 osób). Współdziałają z al Kaidą.

Kolumbijskie M-19 i Ludowe Siły Wyzwolenia

Prowadzą wojnę partyzancką z rządem (zamachy bombowe, ataki na ropociągi). W 1997 r. w czasie wyborów porwały około 200 kandydatów do władz lokalnych.

Świetlisty Szlak

W 1996 r. jego 14 terrorystów zajęło ambasadę Japonii w stolicy Peru Limie, ale zakładnicy zostali odbici przez komandosów. Wciąż porywają czasami turystów w górach.
 
? poprzedni artykuł   następny artykuł ?
? ? biuro(at)www.wos.org.pl - Polityka prywatności

Angielski Geografia Ciąża Rosyjski Projektowanie stron Joomla Warszawa