Ksenofobia
- Z gr. ksenos ? obcy, cudzy, phobos ? strach, przerażenie, jest postawą charakteryzującą się niechęcią i wrogością wobec innych narodów, religii, często wywołaną strachem. Generalnie postawa wiąże się z niechętnym lub wrogim stosunkiem do wszystkiego co obce.
- Przyczyn ksenofobii upatruje się w: sytuacji politycznej i ekonomicznej państwa (nastroje ksenofobiczne rodzą się w wyniku kryzysów politycznych, ekonomicznych i społeczno-kulturalnych) poczuciu wyższości danego narodu i pogardzie wobec innych nacji, która wynika przede wszystkim z niezrozumienia obcych kultur oraz braku tolerancji) i nieufności wobec nowych sytuacji.
-
Nieodłącznym składnikiem nastrojów ksenofobicznych jest idealizacja własnego narodu. Nastroje ksenofobiczne pojawiają się najczęściej wśród grup o niskim poziomie wykształcenia i statusie materialnym, ponieważ grupy te często postrzegają obcych jako dodatkowe zagrożenie. Poczucie zagrożenia ze strony obcych wykorzystują partie i ruchy polityczne, które głoszą w swoich programach hasła o charakterze ksenofobicznym.
|