start.png
onas.png
polecamy.png
kursy.png
matura.png
kontakt.png
Materiały na e-mail
Ściągnij omówione tematy na nową maturę z WOS-u (za darmo)

Email
Imię
 
Ksenofobia PDF Drukuj Email

Ksenofobia

- Z gr. ksenos – obcy, cudzy, phobos – strach, przerażenie, jest postawą charakteryzującą się niechęcią i wrogością wobec innych narodów, religii, często wywołaną strachem. Generalnie postawa wiąże się z niechętnym lub wrogim stosunkiem do wszystkiego co obce.

- Przyczyn ksenofobii upatruje się w: sytuacji politycznej i ekonomicznej państwa (nastroje ksenofobiczne rodzą się w wyniku kryzysów politycznych, ekonomicznych i społeczno-kulturalnych) poczuciu wyższości danego narodu i pogardzie wobec innych nacji, która wynika przede wszystkim z niezrozumienia obcych kultur oraz braku tolerancji) i nieufności wobec nowych sytuacji.

-
Nieodłącznym składnikiem nastrojów ksenofobicznych jest idealizacja własnego narodu. Nastroje ksenofobiczne pojawiają się najczęściej wśród grup o niskim poziomie wykształcenia i statusie materialnym, ponieważ grupy te często postrzegają obcych jako dodatkowe zagrożenie. Poczucie zagrożenia ze strony obcych wykorzystują partie i ruchy polityczne, które głoszą w swoich programach hasła o charakterze ksenofobicznym.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© biuro(at)www.wos.org.pl

Angielski Geografia Ciąża Rosyjski Projektowanie stron Joomla Warszawa